Każdy kto zastanawia się nad budową domu, w pierwszym kroku musi wybrać jego projekt. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Dobrze jest w takim przypadku wziąć pod uwagę szereg rozmaitych czynników, takich jak kubatura domu, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność budynku, jak również ekologiczne rozwiązania. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszy z nich to zakup gotowego projektu. Znaleźć można mnóstwo gotowych projektów, także nie powinno być najmniejszego kłopotu z wyborem najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Druga możliwość, to zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Gotowy projekt domu

Jeśli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu budynku, to rozwiązanie to posiada szereg korzyści. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajduje się cena. Koszty dokonania zakupu gotowego projektu domu są nieporównywalnie niższe niż jego stworzenie od podstaw przez biuro architektoniczne. Jako drugą korzyść wymienić należy także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć ten najlepszy projekt, jednak gdy już się go odnajdzie pośród setek ofert, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, według którego można zacząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba załatwiać – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, że do gotowego projektu domu można wprowadzać również niewielkie poprawki, co jest szczególnie istotne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w pełni satysfakcjonujący.

Zamawianie projektu domu u architekta

Wykonywanie od początku projektu budynku to wyzwanie dla osób bardzo wymagających, które posiadają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o zleceniu stworzenia takiego projektu, warto zyskać pewność, czy na pewno na rynku nie istnieje już gotowe rozwiązanie. Warto to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – wykonywanie projektu od początku może się okazać kilkukrotnie bardziej kosztowne niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne strony. Przyszły właściciel budynku może zgłaszać architektowi swoje wizje wykonania planu, które z pewnością będą uwzględnione w ostatecznym projekcie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem proces stosunkowo długotrwały, zwłaszcza jeśli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Jaki projekt domu wybrać?

Zastanawiając się nad budową domu, warto przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być on duży. Zupełnie inne wymagania posiadają rodziny wielodzietne, w przypadku których powierzchnia domu musi być na tyle duża, aby zmieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie inna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku małżeństwa podeszłego wiekiem, któremu zupełności wystarczy mały domek. Warto mieć na względzie to, iż im większy dom, tym większe koszty związane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Dobrze jest decydować się na takie rozwiązania, które nie zdewastują rodzinnego budżetu. Ważne jest również uwzględnienie potrzeb każdego z domowników. Jeśli któryś z mieszkańców ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie trzeba zainwestować w dom parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: umiejscowienie garażu, liczba łazienek, jak również wielkość pomieszczeń gospodarczych.