Jednym z najbardziej istotnych elementów domu są okna. Odpowiadają za izolację cieplną, zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ceną oraz ich ogólnym wyglądem. Niestety takie podejście skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się ogromem nieszczelności. Szykując się na wyprawę do sklepu z oknami, jesteśmy również nieprzygotowani i nie mamy w zanadrzu podstawowej świadomości w tym temacie, co niezwykle często wykorzystują sprzedawcy, którzy doradzają nam nie za bardzo rekomendowany model z krótką gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni wyposażyć się w nowe okna. Warto również mieć świadomość, że nieszczelności nie są przyczyną wyłącznie o wiele większych środków finansowych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się też do wylęgania się chorób i częstych przeziębień, zwłaszcza u małych dzieci. Słusznym byłoby więc zdecydować się na energooszczędne okna, które również wymagane są jeśli chodzi o tworzenie domów energooszczędnych oraz pasywnych. Najlepsza możliwa jakość wykonania oraz solidne surowce użyte do produkcji sprawiają, że okna powinny nam służyć przez wiele długich lat oraz w istocie zredukują kwoty wydawane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wykonane z doskonałej jakości szkła, które cechuje niespotykana kiedyś wytrzymałość. Można również podjąć decyzję, by zakupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wyprodukowana została ze stali szlachetnej. Nie może być ona zrobiona z aluminium, ponieważ jest to materiał charakteryzujący się niską trwałością. Najbardziej ważny jest współczynnik Uw, który oznacza ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez szyby i ramy. Im niższy parametr tym bardziej wartościowe, zapewniające lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niski. Koniecznym jest, żeby również wziąć pod rozwagę współczynnik Uf, który określa przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak wiarygodny jest tylko taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
Na rynku dostępny jest ogromny wybór okien, które tytułowane są energooszczędnymi. Niektóre egzemplarze są mniej kosztowne, drugie kosztowniejsze. Dobrze jest mieć świadomość, iż cena takich okien nie może być niska, ponieważ zazwyczaj tańsze okna są najzwyczajniej w świecie chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niezbyt rzetelnie udokumentowanych parametrach. Wyłącznie renomowany sprzedawca może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz produkty, które spełniają wymagane normy są gwarancją oszczędności. Kolejną zaletą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla naszego organizmu. Dzięki temu przynajmniej w domowym zaciszu nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy nieopodal szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuwać mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla świadomego nabywcy, który ceni sobie jakość.