Budowa budynku, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. Dlatego powinno się odszukać dobrą firmę, zajmującą się stawianiem budynków od początku. Bardzo dobrze by było by zajmowała się wszystkimi robotami od momentu fundamentowania, poprzez skonstruowanie domostwa w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w możliwy sposób zredukować koszty, jakie jakkolwiek nie należą do nazbyt małych.
Każda jedna firma budowlana wykonuje po pierwsze kosztorys. Od niego wszystko się zapoczątkowuje. Jest on jednakże przybliżony, bo aczkolwiek firma stara się dotrzymać ustaleń, to jednak zawsze mogą pojawić się niespodziewane kwestie, które wywołają podniesienie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od tradycyjnych murowanych domów i cieszące się znaczną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, wznoszony jest szkielet budynku, który zrobiony jest z drewna. Istotny jest rozstaw drewnianych słupków, które łączone są za pomocą dwóch oczepów, jakie spajają także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, najczęściej wełną mineralną. W następnej kolejności od strony wewnętrznej stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową powłokę ocieplenia i kładzie się tynk służący do ozdoby.
Bardzo dużo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Konstrukcja budynków w tej technologii generalnie jest kilkakrotnie tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Najczęstszym zarzutem stawianym takim domom, jest ich mała wytrzymałość. Wiąże się to z ignorancją czy też złymi doświadczeniami z kiepskimi specjalistami. Przy budowie budynku tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Jedynie dobrej jakości drewno zagwarantuje, że budynek wolnostojący będzie posiadał stabilną strukturę. Ogromnie zasadnicza jest również bardzo porządna izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie dogrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie tracił ciepła.
Najoczywistszą wartością tej technologii jest krótki czas budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeżeli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to właściwy wybór.
Konstrukcja domów murowanych jest cały czas najpopularniejsza w naszym kraju. Najczęstszy problem stanowi jednakże ogrzewanie budynku, które produkuje pokaźne koszta. Wiele osób postanawia się skusić na systemy solarne, które wiąże się z standardowym nagrzewaniem. Jeżeli jednakże buduje się budynek od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie wymaga nadzorowania izolacji termicznej budynku na wielu jej etapach. Żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich domach niedaleko kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni ekologiczny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii budowlanej współzależny jest od preferencji i majętności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się przeróżnych możliwości w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób zastosowane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort przebywania w jak najkorzystniejszych przesłankach.