Pasjonują Cię piękne wnętrza? Chciałbyś spróbować swoich sił w ich projektowaniu i urządzaniu? To możliwe. Aby jednak zostać dobrym projektantem wnętrz, projektant zawsze musi być w stanie zidentyfikować wizję swoich klientów, a nie własną. Nie znaczy to wcale, że projektant powinien zahamować swój dobry smak, ale powinien być raczej w stanie bawić się wizją klientów, bo projektuje właśnie dla nich, dodając tylko przy tym własne pomysły w procesie projektowania. Kluczem do sukcesu projektanta jest zwracanie szczególnej uwagi na to, czego chcą klienci i sporządzanie oraz przechowywanie notatek o ich preferencjach, a także zdolność do nawiązania z nimi prawdziwego, dobrego kontaktu i ciągłego sprawdzania, co nie do końca odpowiada klientom i jak dopasować pod nich wszystkie elementy projektu, aby byli oni zadowoleni i mogli cieszyć się swoimi nowymi wnętrzami mieszkalnymi.

Projektant musi zwracać uwagę na nawet najdrobniejsze szczegóły, powinien być bardzo dobrze zorganizowany, posiadać doskonałe umiejętności planowania, co pomoże mu w realizacji realizacji projektu, nie ważne, czy chodzi o większe domowe remonty, czy tylko wyposażenie domu w odpowiednie meble. Projektowanie wnętrz jest więc, tak naprawdę, sporym wyzwaniem. Czy jesteś gotowy je podjąć? Jeśli tak, to dowiedz się, czego wymaga projekt. Jaki jest problem? Co próbuje osiągnąć klient? Jaki jest rozmiar projektu? Niech klient przedstawi Ci plan domu lub mieszkania. Wszystko to można zrobić choćby online, przez komputer lub telefon. Większość klientów chce jednak wcześniej zobaczyć portfolio projektanta, bądź więc na taką ewentualność przygotowany. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wyjaśnij klientom proces projektowania i sporządź umowę określającą, co zostanie zrobione. Jest to krok, w którym tak naprawdę ustalasz budżet projektu. W tym momencie padają wszystkie kluczowe decyzje dotyczące projektu, nie tylko od jego strony wizualnej, ale także tej budżetowej właśnie. Musisz uzgodnić z klientami, jakie sumy są w stanie poświęcić na zakup wszystkich niezbędnych elementów, które wykorzystasz podczas pracy, a także ustalić, jaki budżet przeznaczają oni na zakup nowych mebli oraz pozostałych dekoracji, które finalnie znajdą się w ich nowym domu lub też mieszkaniu.

Zadbaj o to, by wszystko było dokładnie ustalone. Następnie porozmawiaj z klientami o tym, czego oczekują, aby poznać lepiej ich gusta i upodobania. Poproś ich, aby wybrali projekty i elementy mebli znalezione w czasopismach lub znaleźli online takie, które im się najbardziej podobają. Później już tylko usiądź i spokojnie to zaprojektuj. Projektuj do momentu, gdy będziesz w stu procentach zadowolony z efektów swojej pracy, wykorzystaj swoją kreatywność, w żaden sposób nie ograniczaj swojej wyobraźni. Spraw, aby każda, nawet najdrobniejsza rzecz była niezwykła i idealna. Upewnij się, że cały plan jest stworzony bez zarzutu, tak, aby Twoi klienci po zobaczeniu go wpadli w zachwyt i nie żałowali ani przez moment, że zatrudnili właśnie Ciebie.