Starsi czytelnicy pamiętają, jak w dawnych czasach ciężko było o własne lokum. Przydział własnego mieszkania poprzedzony był czasem wieloletnim wyczekiwaniem. Nakręcono o tym nawet mnóstwo filmów. Wydawać by się mogło, że razem z upadkiem socjalizmu i wejściem do systemu kapitalistycznego problemy z zakupem mieszkania powinny minąć. Po części to prawda, ponieważ w odróżnieniu od dawnych czasów podaż mieszkań jest znacznie większa. Jednak dochody znacznej części społeczeństwa nie pozwalają na myślenie o własnym mieszkaniu. Każdy jednak musi myśleć o swojej przyszłości. O ile w początkowym okresie naszej dorosłości potrzeby nie są zbyt duże, to z biegiem lat wszystko się zmienia. Nawet gdy wynajmujemy mieszkanie i nie mamy zbyt dużych dochodów to zakup mieszkania jest i tak celem wielu z nas. Jak kupić mieszkanie? Trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników. Jest to przecież zakup, który ma posłużyć nam przez bardzo wiele lat. Dlatego trzeba wszystko sobie dokładnie przemyśleć i odpowiedzieć na kilka pytań.

Podstawowe pytanie oczywiście dotyczy finansów. Jest to chyba największy problem każdego z nas. Co prawda kredyt hipoteczny jest ciekawym rozwiązaniem, jednak musimy zdawać sobie sprawę z wielu zagrożeń. Przecież taki kredyt zaciągniemy na bardzo długi okres czasu, w którym wiele może się zdarzyć. Oczywiście każdy stara się odsuwać negatywne myśli od siebie, ale przecież musimy mieć plan awaryjny chociażby na wypadek utraty pracy. Jeżeli będziemy przygotowani na najgorsze, wówczas taki kredyt możemy brać z czystym sumieniem i bez obaw.

Kwestia finansowania jest powiązana bardzo mocno z wartością kupionego mieszkania. Mieszkanie używane z rynku wtórnego może w pełni co prawda nie spełniać w pełni naszych oczekiwań. Może być tak, że potrzebny będzie w nim na początku remont. Będzie to jednak rozwiązanie prawdopodobnie znacznie tańsze od zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. A tym samym obciążenie naszego budżetu w przyszłości będzie znacznie mniejsze. Warto to sobie przemyśleć, szczególnie w sytuacji, gdy na razie mamy gdzie mieszkać i nam się specjalnie mocno nie śpieszy.

Pojawia się też wątpliwość, gdzie zaciągnąć kredyt. Podmiotów, które taki kredyt oferują jest na polskim rynku całe mnóstwo. Sprawdzanie warunków, jakie panują w każdym z nich jest wyjątkowo czasochłonne. A przecież trzeba to zrobić, aby mieć świadomość, że rata kredytu hipotecznego jest najbardziej atrakcyjna z dostępnych. Dlatego też znakomitym rozwiązaniem jest internetowa porównywarka kredytów hipotecznych. Jest to sprytny skrypt, dzięki któremu po wpisaniu danych naszego mieszkania, naszych dochodów, a także kilku innych liczb otrzymamy w ciągu kilku chwil porównanie kredytów hipotecznych ze wszystkich najlepszych instytucji w naszym kraju. Oczywiście warto dowiedzieć się szczegółów już u źródła, jednak takie porównanie kredytów hipotecznych pozwala nam niewątpliwie zaoszczędzić mnóstwo czasu, a w przyszłości też zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Dlatego nie ma co się bać i trzeba zacząć działać. Wymagane jest jednak działanie rozważne i mądre. Tylko w takim przypadku będziemy cieszyć się naszym nowym zakupem.