Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczeństwa dotycząca tematyki ekologicznej skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz chętniej wykorzystuje proekologiczne rozwiązanie w zakresie dostarczania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie ma co ukrywać, że największe pole do popisu w tym aspekcie mają mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dostosować do panujących w nich standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno ze względów formalnych jak i technicznych ciężko jest sobie wyobrazić, aby ktoś zainstalował w bloku solary słoneczne na balkonie. Jednak postęp techniczny idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, iż za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania staną się powszechne. Czym jest ogrzewanie solarne i kto ma możliwość posiłkować się nim?

Co to jest ogrzewanie solarne?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Co warto zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie ze słońca. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednak trzeba pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Wykorzystując kolektory słoneczne można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie da się ukryć że rozwiązanie to ma wyłącznie korzyści

Dlaczego należy korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Powodów ze względu na które warto rozważyć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych jest przynajmniej parę. Na pierwszym miejscu zaznaczyć warto aspekt finansowy. Co prawda, słońce w Polsce występuje zaledwie przez kilka miesięcy w ciągu roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, iż inwestycja ta jest nieopłacalna. Wręcz przeciwnie – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można obniżyć o prawie 80% montując panele słoneczne. Warto również zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może zostać dzięki takiemu rozwiązaniu zaspokojone w stu procentach. Oczywiście pod warunkiem dobrego nasłonecznienia okolicy. Aspekt finansowy to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie da się przecenić również jego wpływu na środowisko naturalne. Zastosowanie z ekologicznych źródeł otrzymywania energii cieplnej pozwala na znaczną redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.