Decydując się na wybudowanie budynku, stoimy przed wyborem technologii budowlanej a także przyzwoitej firmy, jaka cieszy się renomą na rynku. Standardowo budowanie domów jednorodzinnych, obejmuje w szczególności domy murowane. Zamysłem budowy, jest dom na wiele pokoleń, w jakim będą mogły zamieszkiwać potem dzieciaczki, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na dom murowany, są technologie które przyzwolą zaoszczędzić nieco oszczędności na samej budowie i zagospodarować je na udekorowanie domku.

Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Aczkolwiek powstają już od wielu lat, jednak ta technologia najczęściej wykorzystywana jest do budowy domów wolnostojących przygotowanych, np. na nowoczesne restauracje, aniżeli domy do zamieszkania. Domy z drewna nie muszą być wcale mniej solidne od standardowych murowanych. Stawiane są z drewna wywodzącego się z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Pozytywną stroną budowy takiego domu jest szybkość jego wykonania, dlatego że można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.

Budowa budynku z bali posiada praktyczne korzyści. Przede wszystkim to obniżenie spożytkowania energii. Dom z bali gwarantuje najwłaściwszy mikroklimat, dzięki któremu w domku nie będzie przydatna instalacja klimatyczna. Taka technologia zapewnia również odpowiednią izolację akustyczną, innymi słowy wygłusza łoskot. Ogromną zaletą jest także, większa powierzchnia użytkowa, aniżeli w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.

Jeśli tymczasem jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na domek murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak w najwyższym stopniu energooszczędny. Poza granicami naszego kraju, dużą popularnością cieszą się domy pasywne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych murowanych, jednakże wykorzystane materiały a także ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala uszczuplić rachunki, czyni go najodpowiedniejszym możliwym wyborem. Nie jest to ewidentnie mało kosztowna inwestycja, natomiast bez wątpliwości zwróci się po pewnym czasie, ze względu na istotnie niższe koszty eksploatacji budynku. Budynek pasywny jest znakomitym wyborem dla rodzinki. Budowa domów jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną budynku. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest tutaj podstawą. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy jeden etap budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, począwszy od fundamentów. Na dachu w większości wypadków kładzie się kolektory słoneczne.

Cena domu pasywnego to wyjątkowy koszt, który jest dwukrotnie większy od budowy tradycyjnego domu jednorodzinnego. Decydując się jednakże na domek, który będzie nam służył na całe egzystencjowanie powinno się zainwestować nieco więcej i w przyszłości mieć realną korzyść nie tylko z energooszczędnego.

Aczkolwiek w sytuacji gdy już zdecydujemy się na wybudowanie budynku i wybierzemy rodzaj, lub też projekt, należałoby po pierwsze wyszukać najodpowiedniejszą ekipę. Porządny i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko fachowców, którzy posiadają w podobny sposób doświadczenie, jak i kwalifikacje i wykonają wszelakie prace solidnie oraz z całkowitym zaangażowaniem. Firma powinna dysponować wymaganym sprzętem, który przyspieszy robotę.