Przed każdym posiadaczem ogrodu stoi nie lada wyzwanie – stworzenie przestrzeni, która nie tylko będzie świetnym miejscem do odpoczynku, ale też cieszącym oko zakątkiem, w którym czas będzie płynął wolniej. Dlatego poza wyborem odpowiednich mebli ogrodowych lub grilla, warto zainteresować się, jakie kwiaty, skalniaki, krzewy czy drzewa będą pasować do Twojego ogrodu. Zastanawiasz się jak dobrze zaaranżować swój ogród? Sprawdź nasze propozycje i zacznij budować swój wymarzony zielony zakątek!

Skalniak

Jedną z najczęściej wybieranych aranżacji ogrodowych jest zbudowanie imponującego skalniaka, który skutecznie zajmie przestrzeń oraz daje duże możliwości wyobraźni. Czym jest skalniak? Jest to miejsce, którego aranżacja ma przypominać krajobraz górski. Stąd jest on zdominowany przez ozdobne głazy, kwiaty lub trawy ozdobne, które rosną nisko. Jak taki obszar zbudować? Przede wszystkim należy wzorować się naturą. Stąd poleca się unikać idealnych geometrycznych kształtów i roślin posadzonych według porządku. Unikniesz dzięki temu sztucznego wrażenia, jakie będzie dawać skalniak, w którym wszystko ułożone jest od linijki. Należy stworzyć estetykę chaotyczną, taką samą jak ta występująca w przyrodzie.

Rośliny dobre do takiej aranżacji to niskie lub średnie trawy ozdobne, krzewy iglaste, które nie urosną więcej niż metr oraz kwiaty, które nie zaburzą wyglądu całej aranżacji. Jak jeszcze można urozmaicić wygląd skalniaka? Oczkiem wodnym. Elementy wodne dodadzą świeżości i estetyki do Twojego ogrodu. Wiele osób zastanawia się jak zrobić oczko wodne, jednak podobnie jak skalniak nie jest to wymagająca inwestycja, która skutecznie ozdobi Twoją przestrzeń.

Trawy ozdobne

Ostatnio dużą popularnością cieszą się trawy ozdobne. Są to kępki różnych gatunków traw, które stosuje się w celach ozdobnych lub jako rozsadniki dla dużych grup kwiatów. Zależnie od Twoich potrzeb na rynku można dostać trawy niskie, średnie i wysokie. Te najbardziej egzotyczne i barwne jak papirus czy trawa pampasowa, ostatnio coraz częściej spotykana w ogrodach, pochodzą z ciepłych stron świata i należy im zapewnić odpowiednie warunki. Niskie trawy są zazwyczaj sprowadzane z terenów górskich. Są to rośliny przystosowane do ciężkich warunków i małej ilości wody. Świetnie sprawdzą się na ogrodowym skalniaku. Trawy średnie stosuje się jako rozsadniki i części większych aranżacji ogrodowych.

Przy zakupie traw ozdobnych należy jednak mieć na uwadze, że trawy wysokie sadzić powinno się osobno, ze względu na ich rozpiętość, wysokość i możliwy rozrost. Trawa pampasowa posadzona samotnie, będzie skutecznie cieszyć oko i pięknie rozkwitać.

Rośliny to nie wszystko

Cieszenie się swoim ogrodem wymaga też odpowiednio dobranych mebli oraz innych elementów ogrodniczych. Projekt przydomowego tarasu czy strefy gdzie się relaksujesz, powinien być uzależniony od nasłonecznienia i warunków, jakie posiadasz. Dla właścicieli domów, świetnie mogą sprawdzić się konstrukcje takie jak altanki czy elementy dodatkowego zadaszenia, które w razie deszczu czy zbyt intensywnego słońca, pozwolą komfortowo odpoczywać.