Każdy z nas w którymś momencie życia zaczyna marzyć o własnym lokum. Nie jest to koniecznie marzenie o mieszkaniu – duża część osób, szczególnie tych z rodzinami, chciałoby mieć swój dom. Rynek wtórny lub nowo wybudowane domy niekoniecznie trafiają w nasz gust, a już zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy indywidualistami i pragniemy posiadać coś, czego na sto procent nikt nie ma. Warto wtedy zwrócić uwagę na projekty budowlane. Co jednak wtedy z indywidualnością? Przecież z takich projektów może skorzystać każdy! No tak, ale przy wyborze projektu można wprowadzać zmiany – ograniczone, ale jednak możliwe do realizacji.

To już sprawia, ze dom jest bardziej pod nas. Innym, ciekawszym rozwiązaniem będzie indywidualny projekt budowlany, który wykona dla nas profesjonalny architekt. Aby coś takiego mieć należy skontaktować się z wybraną osobą i przygotować na wyczerpującą temat rozmowę. Architekt powinien od razu poznać wszelkie nasze potrzeby związane z budową domu, ponieważ znacznie ułatwi to później jego pracę. Zawsze można się do architekta udać wraz ze szkicem, który wykonaliśmy sami, dzięki czemu zdecydowanie prościej będzie zobrazować mu nasze oczekiwania. Jeżeli chodzi o cenę to niestety ani projekt gotowy, ani indywidualny nie należą do rzeczy tanich. A jest to pierwszy krok w faktycznej budowie naszego przyszłego lokum. Nie da się w stu procentach wstrzelić z zaplanowanym budżetem w realne wydatki, ale można chociaż w przybliżeniu określi, jakich pieniędzy potrzebujemy na całą budowę. Architekt tworzący dla nas projekt budowlany powinien z łatwością oszacować, ile będzie nas kosztowała cała budowa. Oczywiście należy i na to wziąć poprawkę – być może na część lub całość prac nie będziemy brać ekip i wykonamy zadania samodzielnie? Są i tacy, którzy nie dają specjalistom zrobić nic – oni zapłacą za budowę najmniej pieniędzy, ale też poświęcą na stworzenie swojego domu zdecydowanie więcej czasu.

Tak czy inaczej u większości osób nie obejdzie się bez wsparcia finansowego, dlatego w każdym banku spieszy nam ze swoją pomocą kredyt hipoteczny. Aby otrzymać pieniądze należy udać się do banku, przedstawić cel swojej wizyty i zapisać sobie jakie dokumenty będziemy musieli dostarczyć do przedstawiciela, aby można było złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na konkretną sumę pieniędzy. Warto pamiętać, że kredyt taki nie musi być w całości poświęcony na budowę domu, ale może być wykorzystany również na jego wykończenie – w celu takiego wykorzystania pożyczonych pieniędzy należy zgłosić ten fakt podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny. Zwykle nie ma problemu z zaznaczeniem takiej opcji we wniosku.

Po dostarczeniu pełnej dokumentacji rozpoczyna się proces, którego długość w znacznej mierze uzależniona jest od przepływu informacji w banku, ale również od naszej zdolności kredytowej. W każdym wypadku warto jest szukać rozwiązania, a jeżeli może nam go podarować bank, to czemu z tego nie skorzystać? Życie mamy tylko jedno i jeśli taką drogę dla nas wybrało, być może miało coś na myśli.