Zakup mieszkania dostarcza osobie kupującej bardzo wielu emocji. Jest to inwestycja, do której przygotowujemy się przez bardzo wiele lat. Powinna nam też służyć przez bardzo długi okres. Zakupowi towarzyszy konieczność odpowiedzi na wiele pytań dotyczących chociażby lokalizacji czy finansowania inwestycji. Jednak to dopiero początek wątpliwości. Prawdziwe dylematy zaczną się w momencie odbioru mieszkania. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym odbieramy je zazwyczaj w stanie deweloperskim. Na podłodze będzie wylany beton. W aneksie kuchennym zobaczymy wyłącznie wystające rury do podłączeń hydraulicznych. Podobną sytuację zastaniemy w toalecie i łazience. Wszystko będzie spoczywać na naszych barkach. Od czego zacząć? O tym poniżej.

Jest rzeczą oczywistą, że nie urządzimy naszego wymarzonego mieszkania w ciągu kilku dni. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wiele wysiłku trzeba będzie włożyć w to, aby wnętrza powoli zaczynały przypominać te, które sobie wymarzyliśmy. Jednak w wykończeniu wnętrz powinniśmy mieć swoje priorytety. Takim pomieszczeniem, które powinniśmy traktować priorytetowo jest łazienka. Jest to pomieszczenie często niedoceniane w naszych domach. Spędzamy tam stosunkowo niewiele czasu. Jednak dobrodziejstwo posiadania własnej w pełni funkcjonalnej łazienki docenimy w pełni w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Oczywiście największym wyzwaniem będzie zapewnienie naszej łazience jej tradycyjnej funkcji. Jednak oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na jej wykończenie. Łazienka nie powinna być zbyt jasna. Wtedy będzie kojarzyć się z pomieszczeniami szpitalnymi. Nie powinna być również zbyt ciemna. Sztuczne światło w połączeniu z ciemnym wystrojem stworzy niekorzystną kompozycję dla oka. Możemy mieć również dylemat z wyborem pomiędzy tradycyjną wanną a kabiną prysznicową. W mniejszych łazienkach wybór będzie oczywisty, gdyż na wannę może po prostu nie być miejsca. Nowoczesne budownictwo stara się łączyć wygodne i komfortowe rozwiązania razem z oszczędnością miejsca. Kabina prysznicowa jest takim rozwiązaniem. Korzyści z takiego rozwiązania odczujemy również spoglądając na nasze rachunki za wodę. Dlatego nie warto oszczędzać na zakupach do łazienki. Oczywiście możemy odpuścić sobie fanaberie takie jak możliwość słuchania radia pod prysznicem. Jednak podstawowe funkcjonalności powinny zostać zachowane.

Innym pomieszczeniem bardzo ważnym w każdym mieszkaniu jest kuchnia. W nowoczesnym budownictwie jest ona zredukowana do aneksu kuchennego. W takim przypadku na tradycyjne funkcje kuchenne mamy przeznaczone stosunkowo niewiele miejsca. Trzeba to miejsce dobrze wykorzystać. Pomóc nam może biuro projektowe, które sporządzi nam plan naszego aneksu. Tutaj również nie powinniśmy oszczędzać. Kuchnia jest tym miejscem, w którym spędzamy znacznie więcej czasu niż w łazience. Rozwiązania jakie zastosujemy powinny ułatwiać nam korzystanie z urządzeń znajdujących się w aneksie przy jak najmniejszym zakłócaniu aktywności osób znajdujących się w sąsiedztwie. Będzie to bardzo ważne dla komfortu codziennego mieszkania.