Gdzie najlepiej sprzedaje się mieszkanie? Odpowiedź na to pytanie zależna jest właściwie od tego, czy dane mieszkanie sprzedajemy jako osoba prywatna, jako deweloper, czy jesteśmy też pośrednikami nieruchomości. Bardzo często bywa tak, że osoby indywidualnie we własnym zakresie próbują swoich sił przy sprzedaży. Drukują kartki z wielkimi literami układającymi się w napis „Sprzedam mieszkanie” i ze swoimi danymi kontaktowymi. Takie kartki z ogólnym opisem i ewentualnymi zdjęciami umieszczają w najbliższej okolicy lub na serwisach społecznościowych wklejają zdjęcia takich kartek. Jednak trzeba przyznać, że samodzielna sprzedaż mieszkania nie zawsze jest udana. Czasem trzeba zapłacić prowizję pośrednikowi nieruchomości i z ich pomocą zdecydować się na szybszą i konkretniejszą sprzedaż mieszkania.

W szczególności, jeżeli zależy nam na czasie. Jeżeli ktoś chce jak najszybciej uzyskać gotówkę, to koniecznie powinien zwrócić się do biura nieruchomości, które bez problemu odnaleźć można w większych miastach. Niektórzy nie chcą takich pośredników nieruchomości mieć przy swoim boku, bowiem obawiają się wspomnianej wcześniej prowizji. Prawda jest jednak taka, że przy pomocy takich ludzi po pierwsze mamy szansę na szybszą sprzedaż swoich własności. Do tego biuro nieruchomości wykonuje zawsze fachową i rzetelną wycenę Waszej nieruchomości. Sami tak dobrze nie określicie ceny swojego mieszkania, domu, jak zrobią to właśnie agenci przy pomocy rzeczoznawcy. W takich przypadkach liczy się dosłownie każda złotówka. A co jak za bardzo zaniżymy wartość swojego mieszkania? Nie będzie nam z tego powodu żal?

Zawsze możemy też samodzielnie skorzystać z usług rzeczoznawcy, jednak może nam zająć to więcej czasu. Co wpływa na wartość mieszkania? Chociażby wystrój całego wnętrza. Trzeba przyznać, że mieszkania i domy, które są zadbane, gdzie farba nie odchodzi od ścian, gdzie tynk jest na swoim miejscu na pewno będą miały większą wartość. Do tego mieszkania w stanie surowym niestety mają niższą cenę – jeżeli chodzi o deweloperów. Mieszkania zapuszczone, gdzie grzyb widoczny jest na ścianach – również nie mogą liczyć na to, że osiągną wysoką cenę. Jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie w takim stanie to albo w pierwszej kolejności jednak je wyremontujemy i cenę podniesiemy lub też od razu znacznie zaniżymy jego cenę.

Również wyposażenie mieszkania znacznie podnosi wartość samego lokalu. Przy czym nie można się łudzić, że stara kanapa po babci, która ledwo już trzyma się na nogach podniesie cenę mieszkania. Jeżeli meble, lodówka lub nawet pralka naprawdę dobrze wyglądają i jeszcze mogą długo służyć klientowi, to zawsze możemy coś dodatkowo utargować do ceny. Chyba że nic nie będziemy chcieli zostawić i całe wyposażenie będziemy zabierać ze sobą. Warto wszystko dokładnie przeanalizować, jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie, abyśmy byli na końcu zadowoleni z jego sprzedaży. Po podpisaniu umów, po otrzymaniu odpowiednich pieniędzy na pewno nie będzie już szansy na zmianę swojej decyzji.