Chęć posiadania własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie ludzi. Trend przenoszenia się ze wsi do ośrodków miejskich powoli mija – mieszkanie w miejskim bloku przestaje być wygodne, atrakcyjne i popularne. W zamian tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla zabudowy szeregowej. Miejsca takie niezmiernie często określane są jako sypialnie dużych miejscowości. Ogromna rzesza osób decyduje się również na zakup działki budowlanej i postawienie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie będzie lepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma gotowy projekt

Projekt domu z katalogu, to rozwiązanie które pozwala na ogromne oszczędności, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na indywidualne upodobania czy wymagania powinien odnaleźć projekt, który spełni jego wymagania. Przeglądając projekty domów z katalogu, spora grupa osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt po budowie. Jest to z pewnością element, na który warto zwrócić uwagę. Jednak oprócz tego, iż się będzie dokonywać wyboru na podstawie wizualizacji, trzeba sprawdzić także szczegółowe plany budynku, w których uwzględniono między innymi wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, iż każdy zakupiony projekt musi zostać odpowiednio przystosowany do gruntu – nie we wszystkich lokalizacjach da się zrealizować konkretny projekt. Prócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada gotowy projekt? Pośród licznych plusów wymienić można również, to iż do gotowego projektu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze za dodatkową opłatą, jednak w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż tworzenie projektu domu od podstaw. Nie ma co ukrywać, iż projekt katalogowy ma też pewne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – większość projektów jest do siebie dosyć podoba, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie realizacja indywidualnego projektu.

Indywidualny projekt domu

Alternatywnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia indywidualnego projektu domu. Mogą o tym pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których ważna jest oryginalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, iż projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie wskazówki inwestora. Projekt taki jest też wykonywany pod wskazany teren, dzięki czemu nie będzie miała miejsca sytuacja, że to co wspaniale na papierze wygląda, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki da się wyszukać w wielu folderach. Jednakże wydając sporą ilość pieniędzy zyskuje się gwarancję oryginalności projektu. Należy również uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających poprawy.