Mieszkania bywają różne pod względem metrażu i pod względem wyglądu. Ponieważ są różnie zaaranżowane, różnie wykończone i różnie umeblowane. Jedno łączy je wszystkie. A mianowicie to, że stanowią przystań dla rodziny. Wnętrza mieszkania mogą być zaaranżowane stylowo lub bez określonego stylu. Umeblowanie i wyposażenie mieszkania zależy od preferencji właścicieli, jak i od liczebności rodziny. Gdyż liczna rodzina z dziećmi lub rodzina wielopokoleniowa nie może pozwolić sobie na takie umeblowanie, jak na przykład rodzina dwuosobowa. Wnętrza mieszkania w przypadku licznej rodziny muszą posiadać wiele miejsc do spania, więcej biurek, szaf i szafek, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy domowników.

Mieszkanie małej rodziny może być umeblowane minimalistycznie, co jest bardzo dobre zwłaszcza w przypadku osób zapracowanych i niedysponujących czasem, który trzeba poświecić na sprzątanie. Mieszkanie urządzone minimalistycznie sprząta się w ekspresowym tempie, gdyż nie przeszkadzają zbędne meble i sprzęty. To bardzo dobry sposób aranżacji mieszkań także dla osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych. We wnętrzu domu urządzonego minimalistycznie znajdują się tylko niezbędne meble i sprzęty oraz niewiele dodatków. Czyli wszystko to, co jest absolutnie niezbędne. Wolna przestrzeń na podłodze łatwo poddaje się sprzątaniu, a mała liczba sprzętów nie nastręcza długiego odkurzania. Minimalistyczne urządzenie mieszkania, to idealny sposób dla wszystkich, którzy cenią sobie przestrzeń, porządek i niezagracone pomieszczenia.

Oraz luksusowe i komfortowe wyposażenie swojego domu. Wiele osób wprowadzając się do nowego domu lub mieszkania w bloku jest zachwycona wyglądem pomieszczeń i ich wielkością. Do nowego domu wprowadzają się zazwyczaj ludzie spragnieni swojego kąta i na wstępie wszystko im się podoba, bo jest lepsze od wynajmowanego mieszkania, czy pokoiku przy rodzicach. Lecz po pewnym czasie wiele osób decyduje się na różnego rodzaju remonty. Gdyż z czasem okazuje się, że lepiej będzie się mieszkać, gdy salon będzie większy lub jadalnia znajdzie się w kuchni. Albo okaże się, że trzeba wygospodarować jeszcze jeden pokój i w tym celu trzeba przeprowadzić remont.

Albo zamarzy się taras i trzeba dobudować kawałek budynku. Jest to możliwe w przypadku domu wolno stojącego na działce. Tym bardziej że z tarasu można będzie obserwować zieleń i kwiaty rosnące na działce. Może na niej znaleźć się też ogrodowa architektura. Do ogrodowej architektury należą ławki, stoliki, altanki, huśtawki, klomby, rabatki, plac zabaw dla dzieci, fontanny, oczko wodne, posągi itd. Architektura jest ogółem obiektów materialnych tworzonych przez człowieka na powierzchni ziemi. I służy zaspakajaniu potrzeb osobistych lub społecznych. Różne są typy architektury. Istnieje nie tylko architektura mieszkalna i architektura ogrodowa. Lecz również kościoły i inne obiekty wchodzące w skład architektury sakralnej. Jak również architektura rekreacyjna służąca do zaspakajania potrzeb w dziedzinie rozrywki. Oraz architektura krajobrazu.